Приказната на Мери: "Би сакала да ослабам!"

Да ја разгледаме приказната за ослабнувањето на Мери. Таа сакала да изгуби 10кг до следната година. На почетокот и одело добро. Таа се запишала во фитнес часови и ангажирала личен тренер. Таа контактирала со нутриционист, се приклучила на онлајн група на истомисленици кои ветиле дека ќе се подржат еден со друг. По околу три недели и изгубени осум килограми (или помалку), Мери почнала да се чувствува преоптоварена и едноставно се откажала.

 

Приказната на Џек: "Ќе дипломирам!"

Џек не сакал да изгуби тежина, но ветил дека ќе ги заврши студиите. Првиот чекор бил да се врати на колеџот за да дознае како и кога може да ги положи трите испити кои му недостигаат и како да ја направи својата дипломска работа. Тој имал право кога претпоставил дека работите значително се промениле додека тој не бил таму. Неговото најголемо изненадување било кога дознал дека треба да положи два дополнителни испити, бидејќи имало промени во наставниот план. Исто така, неговиот поранешен професор се пензионирал. И што се случило? Џек едноставно се откажал.

 

Некои од најчестите причини зашто луѓето ја губат својата мотивација

1. Погрешна цел

Треба да се запрашаме што е најважно за нас и зошто ја имаме таа конкретна цел во тој момент. Што се надеваме да добиеме од постигнувањето на таа цел? Како нашата желба да се постигне таа цел влијае на нашето непосредно опкружување?

2. Лошо поставена цел

Кога зборуваме за некоја лошо поставена цел, најверојатно мислиме на целта која била премногу амбициозна или онаа што барала премногу време да се исполни. Нема ништо погрешно со губење на 10 килограми во една година, иако тоа можеби не е вистинска цел за вас или за мене. Сакаме да постигнеме премногу, пребрзо.

3. Недостаток на трпеливост

Откако ќе одлучиме да изгубиме телесна тежина, да се откажеме од пушењето или да ја промениме нашата исхрана, очекуваме резултати веднаш, иако знаеме дека е невозможно. Ние сме премногу фокусирани на целта и недоволно на самиот процес. Овој начин на размислување нема да нѐ приближи до нашата цел; ние ќе ја изгубиме мотивацијата и само е прашање на време кога ќе се вратиме на нашите стари навики.

4. Ние не им веруваме на нашите способности

"Не можам да го направам тоа".
"Не знам како да го направам тоа".
"Секако нема да успеам".
"Нема поента."
Можеби ова ви звучи познато. Вие се поставувате за неуспех!

5. Ние не си даваме избор, туку се присилуваме

"Морам да го направам тоа".
"Овој пат навистина морам да го направам тоа".

Што се случува кога нема да направиме нешто? Се чувствуваме како тотални губитници, како да сме безвредни. Додадете ги претходните демотивирачки фрази и никогаш нема да успеете!

6. Нашите најблиски не ни даваат поддршка

Дали им објаснивте на семејството и/или на колегите што правите и зошто? Дали побаравте помош и им објаснивте дека нема да можете да успеете без нивна помош? Дали се обидовте активно да ги вклучите во процесот на промена, или само ги тргнавте на страна, при што тие се чувствуваат изоставени и несакани?

7. Што ќе речат другите ако не успеам?

Страв од неуспех и што ќе кажат соседите. Ве молам, простете ми за мојот француски, но: ,,Кој ги шиша! Јас го правам ова за себе, и ако не успеам, тоа не е ничија работа, туку моја!"

8. Лошо минато искуство

Ова често ја опишува нашата несреќа. Нешто лошо што се случило во минатото обично станува нашиот ограничувачки поглед кон светот. Дури и ако тоа се случило еднаш или му се случило на некој друг. Се плашиме, почнуваме да се грижиме, се вооружуваме со негативни мисли и започнуваме да бараме изговори. И не треба да одиме далеку за да ги пронајдеме.

9. Тврдоглаво држење до целта

Некои студии предложуваат дека е добра работа да имаме цел, па дури и да ја запишеме, за да не заборавиме каде сме насочени. Од друга страна, други студии укажуваат на тоа дека е подобро да не се има одредена цел, бидејќи таа може да го намали вашиот фокус и да ги пропуштите можностите кои би можеле да ја подобрат ситуацијата.

Сè на сè, добро е да се знае каде одиме и зошто. Но, тоа не значи дека слепо треба да се држите до својата цел. Од време на време треба да размислите за вашите цели и да ја прилагодите вашата стратегија доколку е потребно. Ако единствената причина за продолжување на вашата цел е да се каже дека на крајот сте ја постигнале, тогаш, нема да успеете.

10. Премногу удобност во комфорната зона

Вашата комфорна зона ви дава чувство на сигурност. Ги знаете луѓето, местата и објектите, можете да ги предвидите реакциите на другите луѓе, врските и настаните, дури и ако не ви се допаѓаат. Овој вид на живот не бара од вас да вложите голем напор, да потрошите повеќе време или пари. Често забораваме дека животот започнува тогаш кога ќе го направите првиот чекор кон непознатото.

 

Како да останете мотивирани до крај?

Постојат неколку начини и теории. Еве еден многу едноставен и ефикасен начин. Се сретнав со Теоријата на Поттикнувањето при читањето на книгата Присуство, напишана од Ејми Кади, социјален психолог и професор на Бизнис Школата на Харвард. Оваа теорија во голема мера се разликува од воспоставените методи што ги користиме кога сакаме да го промениме сопственото однесување. Таа се заснова на индиректна мотивација и бара начини да им овозможи на луѓето да се справат со промената (однесување).

Еве неколку примери*

Упатства, наредби (на вообичаениот начин)

Енди, исчисти си ја собата!

Забрането фрлање на отпадоци!

Ќе започнам со фитнес-програма.            

Не треба да консумирам повеќе од 1.200 калории дневно.

Секоја недела ќе одредам буџет за храна за да заштедам пари.

Упатства според теоријата

Енди, ајде да си играме "исчисти си ја собата!"

Обезбедете неколку корпи за отпадоци, кои се јасно видливи и полесно достапни.

За почеток ќе ги користам скалите наместо лифтот.

Што ако се обидам да јадам помали оброци наместо да пресметувам калории?

Наместо количка ќе користам кошница за купување.

Основата на овој метод е опцијата дека имате избор, што влијае на вашето донесување одлуки. Формирањето на избор се базира на размислување и одлучување (инстинктивно и нерационално). Ние не размислуваме логично и рационално, што е нешто што владите и разните управи може да го злоупотребат.

 

Како можете да си помогнете самите со користење на овие совети?

Да ја разгледаме приказната на Мери и нејзината желба да изгуби тежина. Една од нејзините новогодишни желби била да изгуби 10 килограми. Таа одлучила редовно да вежба, најмалку три пати неделно, па затоа се приклучила во фитнес-програма. Таа исто така сакала да ја промени својата исхрана: ќе јаде повеќе овошје и зеленчук, ќе има повеќе редовни оброци. Таа сакала да ги направи своите промени на 3 јануари, по празниците. Истражувањата покажуваат дека таквите цели пропаѓаат по три недели. Зошто? Сакаме премногу, пребрзо. Тоа е одлична основа за неуспех и разочарување..

 Подобро е големата недостижна цел да се раздели на неколку навидум незначителни промени во вашите секојдневни навики кои во иднина ќе бидат исполнети. Еве неколку примери.

  1. Одете по скалите наместо со лифтот.
  2. Наместо кафе со крем земете кафе со млеко.
  3. Започнете со едно парче овошје на ден.
  4. Погрижете се да јадете салата со ручекот.
  5. Префрлете се од едно парче леб со путер и џем на само едно парче леб со џем.
  6. Утре вечер одам на прошетка. Од мојот дом до училиштето на моето дете. Ако ми се допаѓа, ќе продолжам, ако не, ќе најдам нешто друго да правам.
  7. Можеби фитнес прошетка наместо редовна прошетка? Ќе видам како ќе ми оди и потоа ќе се одлучам.
  8. Наместо печење мафини со децата, можеме да направиме супа од зеленчук.
  9. Можам да одам на трчање. Ќе истрчам два километра во текот на викендот. Тогаш ќе видам дали можам да истрчам повеќе или не.

Чувството што ќе го имате е целосно различно. Одите од губитник до победник. Сеуште се сеќавам на чувството што го имав кога конечно успеав да го променам моето утринско кафе со чај. Тоа не значи дека повеќе не пијам кафе; само веќе не го пијам наутро, и не толку често како порано.

Во секојдневниот живот овие совети, порано или подоцна доведуваат до фитнес програма и редовно вежбање, редовна и поздрава исхрана, итн. Но, прво ви треба малку охрабрување, кое што ќе го добиете веднаш штом ќе видите промени во вашето однесување. Дури и ако не можете да видите промена на вашето тело - најважната работа е како се чувствувате.

 

J како мотивација

Уште една важна работа. Откако ќе тргнете кон исполнување на својата цел, ќе ви помогне доколку знаете дека патот кој ве чека не е прав, или дека оди само нагоре или надолу; тој е прилично обликуван како буквата J.

Ова значи дека ќе морате да се соочите со ситуација која ќе биде уште полоша од вашата актуелна пред да можете да ги уживате плодовите од вашиот труд. Дозволете ми да разјаснам. Што се случува со некој што решил да се откаже од пушењето? Во почетокот неговата/нејзината благосостојба е нападната, придружено со анксиозност, промена во тежината, несигурност итн. Ова е период кога се спуштате по кривата на буквата J. Потребно е време пред поранешниот пушач да почне да се чувствува подобро.

 

Мери, Марк, Мерил, Џастин и Џек

Замислете успешна филмска ѕвезда или пејачка. Ова се луѓето за кои мислиме дека можат се да купат со пари: убаво тело, врвен изглед, дури и факултетска диплома ако е потребно. Но, сакам да знаете дека Мерил Стрип, Џастин Тимберлејк и Џек Николсон одлучиле за себе самите дали сакаат да јадат парче чоколадо или салата или не - и покрај целата армија на лични асистенти.

 

Автор: Mojca Žirovnik Bocelli